Wyszukiwarka

Przewodnik dla nauczyciela Przewodnik dla ucznia Przewodnik dla rodzica

Publikacje » Ciągi arytmetyczne –zadania.

Autor: Robert Kłoczko
Etap nauczania: Szkoły ponadgimnazjalne
Typ publikacji: Konspekty i scenariusze
Przedmiot: Matematyka

Ciągi arytmetyczne –zadania.

 
Scenariusz lekcji
            klasa II Technikum
1   Temat lekcji:  Ciągi arytmetyczne –zadania.
Czas trwania 45min
2   Cele lekcji
2.1                       Wiadomości:
Uczeń zna:
§   pojęcia: ciąg, wyrazy ciągu
§   pojęcia: ciąg skończony, ciąg nieskończony
§   pojęcie ciągu liczbowego
§   pojęcia: wzór ogólny ciągu
§   pojęcia: ciąg arytmetyczny, różnica ciągu arytmetycznego
§   wzór ogólny ciągu arytmetycznego
 
2.2                       Umiejętności:
Uczeń potrafi::
§   zapisywać dowolne wyrazy ciągów na podstawie ich wzorów ogólnych
§   obliczać różnicę i kolejne wyrazy danego ciągu arytmetycznego
§   obliczać dowolne wyrazy ciągu arytmetycznego, gdy dane są jeden wyraz i różnica ciągu lub dwa dowolne wyrazy tego ciągu
§   podawać przykłady ciągów arytmetycznych spełniających określone warunki
§   sprawdzać, czy dana liczba jest wyrazem danego ciągu arytmetycznego
§   rozwiązywać zadania dotyczące ciągu arytmetycznego
 
2.3                       Cele wychowawcze:
§   pobudzanie aktywności i inicjatywy
§   wpajanie nawyków argumentowania, posługiwania sie językiem matematycznym
§    budowanie u ucznia postawy zadowolenia z siebie, kształtowanie postawy gotowości niesienia pomocy innym
3   Metody nauczania
·   pogadanka
·   mówienie sposobu rozwiązania
·   praca uczniów przy tablicy
·   pokaz
·   prezentacja rozwiązania zadań
·   ćwiczeniowe
4   Środki dydaktyczne
·    Podręczniki
·    Tablica
·    Zestawy z zadaniami
5   Zasady nauczania                   
·   zasada świadomości i aktywności uczniów
·   stopniowania trudności
·    zespołowości
6   Przebieg lekcji
·   czynności organizacyjne:
·    realizacja tematu
-  podanie tematu lekcji
-    przypomnienie podstawowych informacji dotyczących ciągów
§ co to jest ciąg
§  kiedy ciąg jest rosnący, a kiedy malejący
§   ciagi skończone i nieskończone
-         podanie kilku przykładów ciągów arytmetycznych
-         wspólne zaobserwowanie pewnych zależności występujących w ciągach arytmetycznych
 
Zad. Jaka zależność zachodzi pomię­dzy wyrazami ciągów?:
a) (an)=(1,3,5,7,9...)
b) (bn)=(-30, -25, -20, -15,...)
                    Rozwiązanie:
a)  wyraz pierwszy a1=1, różnica wyra­zu następującego i poprzedzającego jest stała i wynosi 2:
     a4 – a3 = a3 – a2 = a2 – a1 = 2,
b)  wyraz pierwszy a1 =-30, różnica wy­­ra­zu następującego i poprzedza­ją­cego jest stała i wynosi 5:
     a4 – a3 = a3 – a2 = a2 – a1 = 5.
 
- wprowadzenie pojęcia: różnica ciągu, wyraz ciągu, wzór ogólny ciągu
- podanie definicji ciągu arytmetycznego
 
Def.1.Ciągiem arytmetycznym nazy­wa­my ciąg liczbowy, w którym każdy wyraz oprócz pierwszego jest równy sumie wyrazu poprzedzającego i stałej liczby r zwanej różnicą ciągu.
      
-  wspólne wyprowadzenie wzoru ogólnego ciągu arytmetycznego
 
a1
       a2= a1+r
       a3= a2+r = a1+r+r = a1+2r
       a4= a3+r = a1+2r+r = a1+3r
       ...
       an= an-1+r = ... = a1+(n-1)r
 
Wniosek1:
an = a1+(n-1)r
 
                     r = an – an-1
 
Wniosek2:
Różnica dowolnego wyrazu ciągu i wyrazu poprzedzającego jest stała i wynosi r.
 
-  pokazanie możliwości rozwiązywania zadań z zastosowaniem tego wzoru
-  rozwiązywanie zadań na tablicy i w zeszytach z pomocą nauczyciela, a następnie samodzielnie
 
Zad. 1
 Liczby 102,105,108,111,..., są kolejnymi, początkowymi wyrazami pewnego ciągu        arytmetycznego (an). Zapisz wzór ogólny na n-ty wyraz tego ciągu oblicz wyraz 81 tego ciągu.
               
Zad. 2
W ciągu arytmetycznym dane są:
a1=2 r =3. Oblicz: a2, a3, a4, a5, a7, a9, an, an-2, an+2
               
Zad. 3
 Spośród czterech liczb a1, r, an, n dane są trzy. Oblicz niewiadomą:
a)  a1=1/2,      r=2/3,       n=7,
b)  a1=3/4,      r=1/2,      an= 29/4
c) a1=-3,        r=0,1,        n=5
 
·  ocena pracy uczniów
·  zadanie pracy domowej
·  podsumowanie pracy
 
 


« wróć












Współpraca

 
 














 




Wykonanie i obsługa strony: www.oxy.pl