Autor:
Edyta Łyczko-Siller
Etap nauczania:
Szkoły ponadgimnazjalne
Typ publikacji:
Konspekty i scenariusze
Przedmiot:
Technologia
Symulacja oszczędności w arkuszu kalkulacyjnym
KONSPEKT LEKCJI
Temat: Symulacja oszczędności w arkuszu klakulacyjnym.
Cele lekcji:
1. Weryfikacja umiejętności właściwego adresowania komórek.
2. Weryfikacja zasad wykorzystania arkusza kalkulacyjnego jako programu do programowania symulacji matematycznych
3. Zastosowanie funkcji logicznej jeżeli.
4. Zadbanie o szatę graficzną dokumentu – formatowanie tabel
Metody:
§ ćwiczenia w grupie.
Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjne:
odnotowanie w dzienniku lekcyjnym frekwencji, tematu lekcji,
2. Przypomnienie zasad wykorzystania arkusza kalkulacyjnego jako programu do programowania
3. Wykonanie ćwiczeń,
4. prezentowanie prac i wyniku- ocenianie pracy
5. Podsumowanie lekcji.
SCENARIUSZ LEKCJI
Zadanie to nie tylko sprawdza nabytą wiedze z korzystania z arkusza kalkulacyjnego, ale uczy samodzielnie myśleć, projektować i planować swoją prace w arkuszu.
Ważnym elementem w symulacji jest możliwość wprowadzania zmian w danych i obserwacji wyników, które same się aktualizują. Aby jednak prawidłowo się mogły aktualizować należy zadbać aby wszystkie wprowadzane dane w tym procenty kieszonkowego, części ułamkowe były widoczne i możliwe do zmienienia nie w formułach, lecz tabeli z właściwym opisem każdej wartości. Ta część stanowi największy problem u młodzieży, która często sama wylicza pewne wartości w głowie i wpisuje do komórek. W ten sposób tworzony projekt jest pozbawiony aktualizowania się i tym samym symulacji.
Drugi problem, na który należy zwrócić szczególną uwagę to prawidłowe adresowanie formuł, używanie adresowanie bezwzględnego i mieszanego. Uczniowie najczęściej wykorzystują adresowanie względne bo mało rozwiązują zadań w których byli by zmuszeni do wykorzystywania każdego rodzaju adresowania.
Czas pracy na to zadanie powinien wynosić 40 min.
W cyklu 2 godzinnym pozostał część czasu powinna być wykorzystana na część organizacyjną, wprowadzenie do tematu oraz prezentacje prac i ocenianie. W przypadku cyklu jednogodzinnego należy prace podzielić na dwie części realizowane w ciągu 2 lekcji. Pierwsza część projektu symulacji dotyczyła by wprowadzenia danych z zadania do tabel oraz podliczenia sum cząstkowych. Druga lekcja była by poświecona pozostałym obliczeniom oraz zadbaniu o szatę graficzna tego projektu.
Zadanie rachunkowe
Symulacja oszczędności rodziny Kowalskich do wykonania w arkuszu kalkulacyjnym
Ewa i Piotr Kowalscy mają zamiar wyjechać w wakacje na wczasy razem z dziećmi (Zosią i Robertem). Na dzień dzisiejszy (tj. 28 marca) nie mają żadnych oszczędności, ponieważ kupili dla dzieci komputer.
Rezerwacji miejsc w biurze podróży należy dokonać na trzy miesiące wcześniej. Opłatę za wczasy należy uiścić na dzień przed wyjazdem. Do wyboru mają dwa terminy:
1 lipca – 15 lipca w cenie 325 zł od osoby
1 sierpnia – 15 sierpnia w cenie 405 zł od osoby
Czy rodzina Kowalskich będzie mogła wyjechać na wczasy w te wakacje jeżeli Ewa zarabia 450zł 20gr, a jej mąż 638zł 92gr i otrzymują pieniądze pierwszego każdego miesiąca. Syn Robert otrzymuje stypendium w szkole (również pierwszego każdego miesiąca) w wysokości 120 zł, z czego jedną czwartą oddaje rodzicom, a 5% pozostałej kwoty daje siostrze na kieszonkowe. Reszta pieniędzy to kieszonkowe Roberta.
Ewa robiąc zakupy, co miesiąc wydaje:
151 zł 20 gr - artykuły spożywcze
27 zł 03 gr - słodycze
32 zł 48 gr - warzywa
20 zł 50 gr - napoje
19 zł - mięso
127 zł - ubrania
20 zł 54 gr - kosmetyki
120 zł - mieszkanie
55 zł 50 gr - telefon
104 zł 75 gr -energia
Powyższe wydatki są realizowane z pensji małżonków i ofiarowanego stypendium syna. Pozostałe pieniądze są przeznaczone na kieszonkowe dla Zosi w wysokości 2%
z zaokrągleniem do 1 złotego), a reszta odkładana jest na wczasy.
Sporządź w postaci kolorowej i przejrzystej tabeli:
¨ Zestawienie przychodów i wydatków rodzinnych
¨ Oblicz sumę przychodów i wydatków rodzinnych
¨ Oblicz kieszonkowe Roberta i Zosi (miesięczne)
¨ Oblicz oszczędności rodziców na wczasy
Pod tabelą powinna znajdować się odpowiedź, czy rodzina Kowalskich pojedzie na wczasy w te wakacje i w którym miesiącu?
« wróć