Wyszukiwarka

Przewodnik dla nauczyciela Przewodnik dla ucznia Przewodnik dla rodzica

Publikacje » Fryderyk Chopin – życie kompozytora

Autor: Zyta Hryń-Michalska
Etap nauczania: Szkoła podstawowa
Typ publikacji: Konspekty i scenariusze
Przedmiot: Muzyka

Fryderyk Chopin – życie kompozytora

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI
w klasie V szkoły podstawowej
 
Temat: Fryderyk Chopin – życie kompozytora.
 
Cel główny:
Poznanie najważniejszych faktów z życia F. Chopina.
Cele operacyjne:
                Uczeń
·          zna najważniejsze fakty z życie Chopina,
·          potrafi zaśpiewać pierwszą zwrotkę piosenki „Frycek” w grupie,
·          potrafi odczytać zapis nutowy piosenki „Frycek”,
·          zna chwyt na flecie dla dźwięków c1 i d1 i potrafi te dźwięki zagrać,
·          potrafi uważnie słuchać i wyrażać własne poglądy.
Metody:
rozmowa kierowana, nauka piosenki przy pomocy nut, pogadanka, praca z tekstem, metoda ćwiczeń praktycznych
Formy pracy:
                z cała klasą, indywidualna, w grupach
Środki dydaktyczne:
podręczniki, odtwarzacz CD i płyta („Walc cis-moll”, „Polonez A-dur”), keyboard, portret Chopina, ilustracja przedstawiająca powiększony podpis Chopina, wiersz pt.: „Walc” Wandy Chotomskiej, karty pracy, flety, zeszyty
Czas realizacji:
                45 minut
Uwagi:
                Na zajęciach wystąpią następujące formy aktywności muzycznej:
·          śpiew
·          gra na fletach
·          słuchanie muzyki
 
PRZEBIEG ZAJĘĆ
 
Część wstępna:
 
1.        Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności, poprawa zdobytych na ostatniej lekcji minusów z wiadomości o instrumentach perkusyjnych, wstawienie stopni za udział w lekcji.
2.        Wprowadzenie do lekcji – prezentacja wiersza „Walc” W. Chotomskiej przez dwoje dzieci na tle utworu F. Chopina „Walc cis-moll”.
 
Wyjrzałam na ulicę –
był wiatr i była wiosna,
ulicą szła dziewczyna,
dziewczyna nuty niosła.
 
A na ulicy
stały kwiaciarki z koszami kwiatów,
a dziewczyna wyszła ze szkoły muzycznej
i szła Krakowskim Przedmieściem
w stronę Nowego Światu.
- A jaka była?
- Piękna, tak piękna jak Syrena.
- A co w tych nutach było?
- W nutach był walc Chopina.
 
A te kwiaciarki w koszach
jaśminy miały i róże.
Jaśminy były białe,
róże pąsowe i duże,
i nagle – nad kwiatami
schyliła się dziewczyna,
i nagle – walc w bukietach,
walc w różach i jaśminach.
 
Frunęły kwiaty z koszy,
kołyszą się nad miastem,
frunęły z parapetów
firanki falbaniaste –
a ten walc przez liście
śmieje się perliście,
a ten walc już cały w muślinach,
biały obłok goni,
srebrną gwiazdką dzwoni
i do nieba księżyc przypina.
 
3.        Po wysłuchaniu próba odgadnięcia tematu lekcji na podstawie tekstu i muzyki, ustalenie i zapisanie tematu (zwrócenie uwagi na pisownię nazwiska kompozytora), ekspozycja portretu Chopina.
 
Część główna:
 
1.        Omówienia pochodzenia Chopina i podpisu kompozytora – zwrócenie uwagi na dwie literki „F”, które wskazują na dwa imiona: Fryderyk Franciszek.
2.        Nauka pierwszej zwrotki piosenki „Frycek” – przeczytanie słów piosenki przez uczniów, prezentacja piosenki przez nauczyciela, podzielenie się wrażeniami odnośnie słów, charakteru i nastroju piosenki, melodii i rytmu (trafne spostrzeżenia nagradzane zostają plusami), powtarzanie śpiewem fragmentów 4-taktowych piosenki, wykonanie piosenki w całości, sprawdzenie opanowania śpiewu w grupach.
3.        Rozmowa na temat informacji o życiu kompozytora zawartych w słowach piosenki – Żelazowa Wola i fortepian.
4.        Pogadanka na temat dzieciństwa Chopina – pobyt w Warszawie i wakacje spędzane na Kujawach u przyjaciół ze względów zdrowotnych.
5.        Rozszerzenie wiadomości o kompozytorze – polecenie przeczytania notatki z podręcznika i jej omówienie: lata życia, wyjazd do Paryża, pobyt w Paryżu.
6.        Omówienie zakresu działań muzycznych Chopina - wyjaśnienie terminów: kompozytor, pianista, pedagog.
7.        Przygotowanie do gry na flecie piosenki „Frycek” – omówienie zapisu nutowego (wartości rytmiczne i nazwy dźwięków), podanie chwytu na flet dźwięków c1i d1, wykonanie tych dźwięków, przypomnienie chwytów na pozostałe dźwięki (e1,f1,g1), próba gry na flecie całą klasą 4 taktów piosenki, polecenie przygotowania gry na flecie omawianego fragmentu piosenki w domu.
 
Część końcowa:
 
1.        Podsumowanie zdobytych wiadomości o życiu Chopina – indywidualne wypełnienie ćwiczenia na karcie pracy (uzupełnienie luk w notatce o kompozytorze) na tle „Poloneza A-dur”, głośne odczytanie rozwiązań (prawidłowe odpowiedzi oceniane zostają plusami), polecenie wklejenia karty pracy do zeszytu.
2.        Powtórzenie śpiewu zwrotki piosenki „Frycek”.
3.        Podsumowanie zajęć - co uczniowie poznali i czego się nauczyli oraz ocena aktywności uczniów przez nauczyciela.
 
Opracowała Zyta Hryń-Michalska


« wróć












Współpraca

 
 














 




Wykonanie i obsługa strony: www.oxy.pl