Autor:
Piotr Skubiński
Etap nauczania:
Gimnazjum
Typ publikacji:
Konspekty i scenariusze
Przedmiot:
Język angielski
Scenariusz lekcji z języka angielskiego (Love).
1. INFORMACJE OGÓLNE
GRUPA: 14 uczniów (wiek – 13 lat)
POZIOM: podstawowy
CZAS: 45 minut
TEMAT: Love and loving.
POMOCE:
1. słowa i wyrażenia związane z miłością (załącznik 1)
2. zdania do uzupełnienia (załącznik 2)
3. wyrazy do uporządkowania
4. tekst piosenki Chrisa de Burgha Lady in Red (załącznik 4)
5. wyrażenia do połączenia (załącznik 5)
6. definicje do połączenia (załącznik 6)
7. nagranie piosenki (Chrisa de Burgha Lady in Red)
8. słowniki dwujęzyczne
9. magnetofon kasetowy
10. rzutnik pisma (rzutnik multimedialny i komputer)
2. CELE OPERACYJNE LEKCJI:
q Uczeń:
1. własnymi słowami opisuje różne relacje międzyludzkie, sytuacje i emocje związane z miłością?
2. samodzielnie korzysta ze słownika angielsko- polskiego?
q Uczeń potrafi:
1. Określić temat i nastrój słyszanej piosenki.
2. Zastosować zgromadzone słownictwo w kontekście.
3. Wyróżnić słowa w tekście słyszanej piosenki.
4. Połączyć ze sobą wyrazy tworząc wyrażenia.
5. Pogrupować wyrazy według określonej kategorii.
6. Odszukać w słowniku nowe słowo, znaleźć właściwe znaczenie spośród kilku danych.
FORMY PRACY:
- praca zbiorowa
- praca grupowa
- praca w parach
- praca indywidualna
METODY I TECHNIKI PRACY:
- metoda audiolingwalna (piosenka)
- metoda burzy mózgów
- praca ze słownikiem dwujęzycznym
- praca z materiałem muzycznym
PRZEWIDYWANE TRUDNOŚCI:
- Uczniowie mogą mieć trudności z wymawianiem pewnych nowych wyrazów.
- Uczniowie mogą mieć trudności z odszukaniem znaczenia słów w słowniku.
3. PRZEBIEG LEKCJI
I. Faza wstępna (10-15 min.)
1. Nauczycielwita uczniów i sprawdza obecność.
2. Uczniowie witają się z nauczycielem i przygotowują się do lekcji.
3. Uczniowie prezentują wykonane w domu prace projektowe o tematyce walentynkowej i porównują je z pracami koleżanek i kolegów i próbują dokonać samooceny.
4. Nauczyciel ocenia prace uwzględniając uwagi i propozycje uczniów.
5. Nauczyciel tłumaczy polecenie i nadzoruje wykonywanie ćwiczenia.
6. Nauczyciel prezentuje kilka zdjęć, aby wprowadzić uczniów w tematykę lekcji.
7. Uczniowie w parach przez 2 minuty przypominają sobie i zapisują angielskie słowa związane z miłością, a następnie przedstawiają prezentują je innym.
8. Nauczyciel odtwarza fragment piosenki, pyta o wrażenia wywołane przez piosenkę oraz podaje temat lekcji.
9. Uczniowie określają nastrój i temat piosenki oraz zapisują temat.
II. Faza zasadnicza (20-25 min.)
ćwiczenie 1: (Kategorie i)
1. Nauczyciel rozdaje kartki ze słownictwem (zał.1) i słowniki. Wydaje polecenie umieszczenia wyrazów we właściwych zbiorach. Objaśnia, w jaki sposób używać słowników. Monitoruje pracę uczniów.
2. Uczniowie pracując w trzech grupach umieszczają słowa i wyrażenia związane z miłością w dwóch zbiorach zgodnie z ich pozytywnym lub negatywnym znaczeniem. Uczniowie korzystają ze słowników.
3. Przedstawiciele grup zapisują słowa na tablicy. W razie potrzeby podają polskie znaczenie. Pozostali uczniowie przepisują notatkę do zeszytów. Powtarzają za nauczycielem trudne słowa.
4. Nauczyciel czuwa nad właściwą kolejnością i tempem działań. Kontroluje poprawność tłumaczeń i zapisu.
ćwiczenie 2: (uzupełnianie)
1. Nauczyciel rozdaje kartki z tekstem (zał.2) i pomaga w wykonaniu zadania.
2. Uczniowie uzupełniają tekst słowami i wyrażeniami ze zbiorów. Uczniowie korzystają ze słowników. Przedstawiciel grupy, która jako pierwsza wykonała zadanie, czyta uzupełniony tekst.
3. Nauczyciel nagradza ocenami bardzo dobrymi członków grupy, która jako pierwsza wykona zadanie bezbłędnie.
ćwiczenie 3: (Kategorie ii)
1. Nauczyciel rozdaje kartki ze słownictwem (zał.3). Wydaje polecenie umiejscowienia wyrazów w jednym z czterech zbiorów. Monitoruje pracę uczniów.
2. Uczniowie pracując w grupach umieszczają słowa związane z miłością w czterech zbiorach zgodnie z ich znaczeniem. Uczniowie korzystają ze słowników.
3. Przedstawiciel grupy, która jako pierwsza wykonała zadanie, odczytuje pogrupowane wyrazy.
ćwiczenie 4: (Słuchanie)
1. Nauczyciel rozdaje kartki z tekstem piosenki Chrisa de Burgha Lady in Red (zał.4). Tłumaczy przebieg ćwiczenia.
2. Uczniowie słuchają piosenki i indywidualnie zakreślają usłyszane podczas jej prezentacji słowa.
3. Uczniowie sprawdzają zaznaczone przez siebie słowa ze swoimi kolegami. Na koniec nauczyciel zapisuje poprawne odpowiedzi na tablicy.
ćwiczenie 5 (dodatkowe): (Łączenie)
1. Nauczyciel rozdaje kartki z wyrażeniami do połączenia i tłumaczy przebieg ćwiczenia.
2. Uczniowie w parach łączą ze sobą czasowniki po lewej z wyrażeniami po prawej stronie tworząc w ten sposób zwrotu mówiące o tym, w jaki sposób zakochani okazują swoją miłość.
3. Przedstawiciel pary, która jako pierwsza wykonała zadanie, odczytuje utworzone wyrażenia.
II. Faza podsumowująca (5-10 min.)
ćwiczenie 1: (śpiewanie)
1. Nauczyciel zachęca uczniów do zaśpiewania piosenki.
2. Uczniowie śpiewają piosenkę wraz z kasetą.
ćwiczenie 2: (Dodatkowe)
§ Uczniowie w parach przez 2 minuty przypominają sobie i zapisują angielskie wyrazy o różnej długości związane z miłością (trzyliterowe, czteroliterowe, pięcioliterowe oraz sześcioliterowe) a następnie prezentują swoje słowa.
podsumowanie
§ Nauczyciel podsumowuje całą lekcję i prosi swych uczniów, aby powiedzieli mu, czego się nauczyli podczas dzisiejszej lekcji.
praca domowa
1. Nauczyciel rozdaje kartki z zadaniem domowym i prosi uczniów o połączenie słów zaznaczonych w treści piosenki z ich definicjami.
2. Zadanie dodatkowe - nauczyciel zachęca uczniów do napisania romantycznej historyjki, wiersza, piosenki lub scenki dając szansę uzyskania oceny celującej.
3. Uczniowie notują treść zadania domowego. Zadają pytania.
Załączniki
Załącznik
|
Positive meaning
|
Negative meaning
|
|
0 love
1. dream
2. kiss
3. honeymoon
4. romantic
5. date
6. happiness
7. friendship
8. love at first sight
9. together
10. sweet
|
0 trouble
1. miss
2. alone
3. tears
4. sorrow
5. death
6. broken heart
7. hate
8. quarrel
9. unhappy
10. sad
|
Załącznik
Feel believed moon romantic date love at first sight together sweet tears kiss broken hate
Our first 1 _ _ _ _ was two months ago.
I remember it well: our first 2 _ _ _ _ in the 3 _ _ _ _ light.
He was so 4 _ _ _ _ _ and 5 _ _ _ _ _ _ _ _.
It was 6 _ _ _ _ at _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
We were so happy 7 _ _ _ _ _ _ _ _.
I 8 _ _ _ _ _ _ _ _ in every word he said.
And now it is over. Last Sunday he left.
I 9 _ _ _ _ so lonely. Only 10 _ _ _ _ _ and sorrow.
My heart is 11 _ _ _ _ _ _.
I can't 12 _ _ _ _ him. I just miss him too much.
roses beaches moonlight champagne candlelight jewellery forests diamonds soft music firelight chocolates cocktails parks perfume wine gardens
Załącznik
CHRIS DEBURGH - Lady In Red
I Listen to the song and circle the correct word (Posłuchaj piosenki I zakreśl właściwe słowo)
I've never seen you looking so 1 lovely/pretty as you did tonight,
I've never seen you shine so bright,
I've never seen so many 2 boys/men ask you if you wanted to dance,
Looking for a little 3 exchange/romance,
Givin' half the chance,
I have never seen that 4 dress/blouse your wearing,
Or the highlights in your 5 head/hair that catch your eyes,
I have been 6 blind/shy...
(Chorus)
Lady in red,
Is dancing with me,
Chin to chin,
There's 7 nobody/somebody here,
Just you and me,
It's 8 there/where I wanna be,
I hardly know,
This 9 beauty/lady by my side,
Never forget, the way you look tonight...
I've never seen you look so 10 stunning/gorgeous as you did tonight,
I've never seen you shine so bright,
You were amazing,
I've never seen so many 11 people/persons want to be there by your side,
And when you turned to me and 12 smile/laugh,
You took my breath away,
I have never had such a feeling,
Such a feeling of complete and utter 13 love/like,
As I do 14 today/tonight,
(Chorus)
Lady in red,
Is dancing with me ......................
I will never forget, the way you look tonight
Lady in red, Lady in red, Lady in red, My lady in red I love you...
Załącznik
HOMEWORK
Find the words in the song (Lady in Red) that mean exactly the same.
1. _____________ - no person; NO ONE.
2. _____________ - wonderful; delightful.
3. _____________ - a fine threadlike growth from the skin of a person or animal.
4. _____________ - a strong feeling of fondness for another person, between members of a family (friends)
5. _____________ - someone (usually female) or something attractive and pretty.
6. _____________ - unable to see, unable or unwilling to recognize or understand (something bad).
7. _____________ - on or during the night of today.
8. _____________ - an article of clothing for a woman or girl, with or without sleeves.
9. _____________ - a love affair, a story of love, adventure, mystery, etc.
10. _____________ - beautiful, attractive, etc., esp. to both the heart and the eye.
11. _____________ - adult human males.
12. _____________ - at, to, or from what/which place, position, or situation; at or to the place.
13. _____________ - persons; human beings.
14. _____________ - an expression of the face with the mouth turned up at the ends and the eyes bright.
« wróć